Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Łęczycy


Dzień: poniedziałek, 1 marca 2021 r.
Imieniny: Albina, Antoniny, Radosławy

Wydarzenia


Wybuch gazu w budynku mieszkalnym w Łęce1 maja 2020 roku o godz. 16:25 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Łęczycy wpłynęło zgłoszenie o wybuchu gazu w budynku mieszkalnym w miejscowości Łęka gm. Łęczyca.Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów straży pożarnej kierujący działaniem ratowniczym stwierdził, że z budynku mieszkalnego wydobywa się dym a z okien powypadały szyby. Mieszkańcy (siedem osób) opuściło budynek przed przybyciem zastępów straży pożarnej. Trzem osobom, u których widoczne były poparzenia twarzy i rąk udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy. W trakcie działań ratowniczych zgłosiły się dwie kolejne osoby, którym udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy (uskarżały się na pieczenie skóry).

Działania straży pożarnej polegały na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ugaszeniu pożaru, wyniesieniu dwóch butli 11 kg z propan-butanem, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanym (w sumie pięciu osobom), schładzaniu i kontrolowaniu temperatury butli z gazem oraz przewietrzeniu pomieszczeń budynku. Pięć osób zostało zabrane karetkami i Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym do szpitala.

W działaniach ratowniczych trwających 2 godz. 48 min. udział brały 2 zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Łęczycy oraz 2 zastępy OSP w KSRG Topola Królewska, łącznie 18 strażaków.

Na miejsce zdarzenia przybył również zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Łęczycy mł. bryg. Marek Mikołajczyk, który przejął dowodzenie i podtrzymał zamiar taktyczny.            

Wstecz