Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Łęczycy


Dzień: poniedziałek, 1 marca 2021 r.
Imieniny: Albina, Antoniny, Radosławy

Wydarzenia


Tragiczny pożar budynku mieszkalnego4 lutego 2020 roku o godz. 3:59 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Łęczycy wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego jednorodzinnego w miejscowości Piątek.Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów straży pożarnej kierujący działaniem ratowniczym stwierdził, że pali się budynek drewniany jednorodzinny. Z informacji uzyskanych od zgłaszającego wynikało, że wewnątrz budynku znajdują się 2 osoby.

Podano prądy wody w natarciu na palący się budynek oraz prąd wody w obronie budynku mieszkalnego, który znajdował się w bliskiej odległości (mieszkańcy samodzielnie opuścili budynek przed przybyciem zastępów straży pożarnej). W trakcie przeszukiwania palącego się budynku odnaleziono 2 ciała. Ze względu na rozwinięty pożar niezbędne było zadysponowanie dodatkowych sił i środków z sąsiednich powiatów.

Działania straży pożarnej polegały na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu prądów wody na palący się budynek, prądów wody w obronie na sąsiedni budynek, przegarnięciu i dogaszeniu nadpalonych materiałów, prowadzeniu pracach rozbiórkowych konstrukcji budynku oraz więźby dachowej. W celu szybszego zlokalizowania źródła pożaru użyto kamery termowizyjnej.

W akcji gaśniczej trwającej 9 godz. 16 min. udział brały 3 zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Łęczycy, 1 zastęp z JRG w Łowiczu, 1 zastęp z JRG w Zgierzu oraz 4 jednostki OSP w KSRG (2 OSP Piątek, 1 OSP Góra Św. Małgorzaty oraz z pow. zgierskiego OSP Biała i OSP Dzierżązna), łącznie 44 strażaków.

Na miejsce zdarzenia przybył również komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Łęczycy mł. bryg. Wojciech Pernal, który przejął dowodzenie i podtrzymał zamiar taktyczny.                Wstecz