Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Łęczycy


Dzień: niedziela, 25 października 2020 r.
Imieniny: Darii, Wilhelminy, Sambora

Wydarzenia


Gorący czas strażakówW ciągu ostatnich pięciu dni strażacy z powiatu łęczyckiego mieli dużo interwencji. Do najpoważniejszych doszło w gminie Grabów, Łęczyca oraz Piątek.17 sierpnia 2018 roku o godz. 13:19 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Łęczycy wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku gospodarczego w miejscowości Piątek.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów straży pożarnej, kierujący działaniem ratowniczym stwierdził, że pali się budynek gospodarczy drewniany w bezpośrednim sąsiedztwie budynków mieszkalnych oraz butli gazu Propan-Butan przeznaczonej do zasilania pieca CO.

Działania straży pożarnej polegały na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu dwóch prądów wody w natarciu na źródło ognia, podaniu dwóch prądów wody w obronie na pobliskie budynki oraz butlę z gazem, przeszukaniu terenu akcji w celu wykluczenia ewentualnych osób poszkodowanych, pracach rozbiórkowych nadpalonej konstrukcji dachu, zakręceniu zaworu głównego przy butli z gazem oraz sprawdzeniu detektorem gazów pod kątem szczelności przyłączy oraz butli z gazem, a także użyciu kamery termowizyjnej w celu wykluczenia ewentualnych źródeł ognia.

Ze względu na deformacje plastikowych elementów butli z gazem wydano zakaz użytkowania zbiornika do czasu sprawdzenia jej szczelności przez serwisanta.

W działaniach gaśniczych trwających 2 godz. 36 min. udział brały dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Łęczycy oraz trzy zastępy z OSP w KSRG (dwa z OSP Piątek oraz jeden z OSP Góra Św. Małgorzaty), łącznie 17 strażaków.20 sierpnia 2018 roku o godz. 15:32 do SK KPPSP w Łęczycy wpłynęło zgłoszenie o pożarze sterty słomy w miejscowości Goszczędza gm. Grabów.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia straży pożarnej, KDR stwierdził, że pali się sterta słomy w balotach.

Działania straży pożarnej polegały na: zabezpieczaniu miejsca zdarzenia, podaniu ośmiu prądów wody w natarciu na paląca się słomę oraz przekopaniu i dogaszeniu słomy.

W sumie spaleniu uległo 250 sztuk balotów słomy.

W działaniach gaśniczych trwających 7 godz. 6 min. udział brały dwa zastępy z JRG w Łęczycy, pięć zastępów OSP w KSRG (OSP Daszyna, OSP Grabów, OSP Topola Królewska i OSP Stara Sobótka), a także dwa zastępy OSP spoza KSRG (OSP Siedlec i OSP Sławęcin), łącznie 41 strażaków.21 sierpnia 2018 roku o godz. 14:37 do SK KPPSP w Łęczycy wpłynęło zgłoszenie o pożarze sterty słomy w kostkach w miejscowości Nowy Besk gm. Grabów.

Podano cztery prądy wody w natarciu na palącą się słomę.

W działaniach gaśniczych trwających 3 godz. 10 min. udział brał jeden zastęp z JRG w Łęczycy, dwa zastępy z OSP w KSRG (OSP Grabów i OSP Stara Sobótka) oraz jeden zastęp z OSP spoza KSRG Sławęcin, łącznie 14 strażaków.21 sierpnia 2018 roku o godz. 15:56 do SK KPPSP w Łęczycy wpłynęło zgłoszenie o pożarze garażu w miejscowości Karkosy gm. Łęczyca.

Podano jeden prąd piany ciężkiej na palący się garaż oraz jeden prąd wody w obronie na znajdującą się obok halę produkcyjną palet. Podczas działań zgłosił się mężczyzna, który doznał poparzeń I stopnia twarzy. Natychmiast poszkodowanemu udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy w postaci opatrunku hydrożelowego schładzającego oparzone miejsce twarzy. Mężczyzna odmówił wezwania na miejsce zdarzenia karetki pogotowia.

W działaniach trwających 1 godz. 17 min. udział brał 1 zastęp JRG w Łęczycy, 1 zastęp JRG w Poddębicach oraz jeden zastęp OSP w KSRG Topola Królewska, a także z powiatu poddębickiego OSP w KSRG Wartkowice, łącznie 15 strażaków.                

            

Wstecz