Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Łęczycy


Dzień: niedziela, 25 października 2020 r.
Imieniny: Darii, Wilhelminy, Sambora

Wydarzenia


Edukacja strażaków w łęczyckich szkołach24 listopada 2017 roku strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łęczycy i żołnierze z Wojskowej Straży Pożarnej w Leźnicy Wielkiej przeprowadzili szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy dla uczniów klasy mundurowej w Zespole Szkół im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy.Szkolenie obejmowało część teoretyczną, oraz praktyczną, która przeprowadzona była przy udziale strażaków. Osobą odpowiedzialną za przeprowadzenie szkolenia był mł. asp. mgr Radosław Zieliński Powiatowy Koordynator ratownictwa medycznego w KP PSP w Łęczycy.
Praktyczne ćwiczenia były realizowane na kilku stanowiskach a młodzież uczyła się m.in. poprawnego rozpoznania poszkodowanego będącego w stanie nagłego zagrożenia życia, poprawnego przeprowadzenia BLS (podstawowych zabiegów resuscytacyjnych) oraz nagłego zatrzymania krążenia u niemowląt, dzieci i dorosłych. Ćwiczono również pierwszą pomoc w zadławieniach, krwotokach oraz inne zagadnienia z pierwszej pomocy medycznej.
Młodzieży zostało również przedstawione jak strażacy udzielają Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Takie szkolenie jest organizowane corocznie a uczniowie bardzo chętnie biorą w nim udział. Pierwsza pomoc jest niezwykle istotna, ponieważ bardzo dużo zależy od posiadanej wiedzy i wyćwiczonych zachowań, aby wdrożyć zasady pierwszej pomocy medycznej jak jest się świadkiem, gdy ktoś potrzebuje tej pomocy. Statystyki pokazują, że podjęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez przypadkowych świadków zdarzenia rokują wysoko w przeżywalności osoby poszkodowanej. Celem takich szkoleń jest propagowanie wiedzy na temat pierwszej pomocy, aby właściwie reagować w przypadku zagrożenia życia ludzkiego.                

                

            

Wstecz