Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Łęczycy


Dzień: poniedziałek, 1 marca 2021 r.
Imieniny: Albina, Antoniny, Radosławy

Wydarzenia


Dwie osoby zatruły się tlenkiem węgla12 listopada 2017 roku o godz. 19:34 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Łęczycy wpłynęło zgłoszenie o podejrzeniu zatrucia tlenkiem węgla w budynku mieszkalnym w miejscowości Topola Szlachecka gm. Łęczyca.Po przybyciu na miejsce zdarzenia straży pożarnej kierujący działaniem ratowniczym po dokonaniu pomiaru wykrywaczem wielogazowym stwierdził, że w budynku mieszkalnym obecny jest tlenek węgla, potocznie zwanym czadem. Dwie osoby, kobieta i mężczyzna w chwili przybycia straży pożarnej znajdowały się pod opieką zespołu ratownictwa medycznego. Po przebadaniu urządzeniem do pomiaru tlenku węgla w wydychanym powietrzu stwierdzono u kobiety 220 ppm, a u mężczyzny 118 ppm. Obie osoby poszkodowane zostały zabrane przez ZRM do szpitala w Łęczycy.

Działania straży pożarnej polegały na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, dokonaniu rozpoznania i zmierzeniu substancji występującej w budynku (wykrywacz wielogazowy wskazał obecność tlenku węgla – 220 ppm), przeszukaniu budynku w celu wykluczenia oraz udzielenia kwalifikowanej pierwszej pomocy ewentualnych pozostałych osób poszkodowanych, przewietrzeniu pomieszczeń, wygaszeniu pieców oraz oświetleniu terenu akcji.

W akcji ratowniczej trwającej 1 godz. 5 min. udział brały 2 zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Łęczycy oraz 1 zastęp ochotniczej straży pożarnej włączonej do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego (OSP w Topoli Królewskiej), łącznie 12 strażaków.    

Wstecz