Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Łęczycy


Dzień: poniedziałek, 1 marca 2021 r.
Imieniny: Albina, Antoniny, Radosławy

Wydarzenia


Pożar hali magazynowo-produkcyjnej w Świnicach Warckich18 kwietnia 2017 roku o godz. 19:13 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Łęczycy wpłynęło zgłoszenie o pożarze hali magazynowo-produkcyjnej przy ul. Dworcowej w Świnicach Warckich.Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów straży pożarnej kierujący działaniem ratowniczym stwierdził, że pali się dach hali magazynowo-produkcyjnej. Wszystkie osoby przebywające w hali w czasie powstania pożaru opuściły budynek przed przybyciem zastępów straży pożarnej. Po rozpoznaniu KDR podjął decyzję o zadysponowaniu dodatkowych sił i środków. Dużym utrudnieniem w prowadzeniu działań gaśniczych była przebiegająca w pobliżu palącego się budynku linia kolejowa. KDR podjął decyzję o wstrzymaniu ruchu na szlaku kolejowym Górny Śląsk – Gdynia z uwzględnieniem zakazu przewozu materiałów niebezpiecznych.

Działania straży pożarnej polegały na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu 3 prądów piany oraz 10 prądów wody w natarciu na palący się budynek, 2 prądów wody w obronie, udzieleniu kpp poszkodowanemu strażakowi, przeszukaniu budynku oraz terenu wokół budynku w celu wykluczenia osób poszkodowanych, użyciu kamery termowizyjnej w celu wykluczenia ukrytych źródeł ognia, oświetleniu terenu akcji oraz pracach rozbiórkowych konstrukcji dachu.

Podczas prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczej na skutek upadku z wysokości ok. 3 metrów lekkich obrażeń doznał jeden strażak z ochotniczej straży pożarnej, któremu udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy, został przekazany zespołowi ratownictwa medycznego, a następnie przewieziony do szpitala w Łęczycy.

W wyniku pożaru spaleniu uległ dach budynku, 40 szt. maszyn (obrabiarek CWC) oraz pozostałe wyposażenie hali oraz biura. Wartość uratowanego mienia wyniosła 2 mln zł.


W działaniach gaśniczych trwających 9 godz. 27 min udział brało 18 zastępów straży pożarnej:
- z powiatu łęczyckiego: 3 zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Łęczycy oraz 7 zastępów z ochotniczych straży pożarnych w KSRG (2 zastępy z OSP w Grabowie, 2 zastępy z OSP w Świnicach Warckich oraz po 1 zastępie z OSP Leźnica Mała, OSP Piątek i OSP Topola Królewska),
- z powiatu poddębickiego: 1 zastęp z JRG w Poddębicach oraz 3 zastępy z OSP (OSP Felicjanów, OSP Rożniatów oraz OSP Wielenin),
- z powiatu zgierskiego: 1 zastęp z JRG w Ozorkowie oraz 1 zastęp z JRG w Zgierzu.
Ponadto zadysponowany został 1 zastęp SPgaz z JRG nr 2 w Łodzi oraz 1 zastęp Lotniskowej Straży Pożarnej z Jednostki Wojskowej w Leźnicy Wielkiej.

Na miejsce zdarzenia o godz. 21:45 przybył zastępca łódzkiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi bryg. Grzegorz Janowski.

Na miejscu akcji obecny był również kierownik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Łęczycy Pan Jacek Ożadowicz.

O zaistniałym zdarzeniu poinformowano również Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Łęczycy.                

                

                

                

                Wstecz