Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Łęczycy


Dzień: czwartek, 22 października 2020 r.
Imieniny: Halki, Kordiana, Kordelii

Wydarzenia


Nawałnica nad powiatem łęczyckim – padło 21 sztuk bydła17 czerwca 2016 roku ok. godz. 11 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Łęczycy zaczęły wpływać informacje o zdarzeniach związanych z przechodzącą nad powiatem łęczyckim nawałnicą. W wyniku silnie wiejącego wiatru powalonych zostało wiele drzew, konarów, uszkodzone reklamy oraz linie energetyczne.Skutkami nawałnicy objęte było miasto Łęczyca oraz gminy: Daszyna, Grabów, Łęczyca, Piątek oraz Świnice Warckie. Działania strażaków skupiły się głównie na usuwaniu drzew oraz konarów ze szlaków komunikacyjnych. W miejscowości Borki gm. Łęczyca na jadący samochód osobowy przewróciło się drzewo. Samochodem podróżowały dwie osoby, które nie odniosły obrażeń.

Największe straty materialne poniósł właściciel gospodarstwa w miejscowości Janków gm. Piątek, gdzie w wyniku porażenia prądem padło 21 sztuk bydła. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów straży pożarnej stwierdzono, że w wyniku silnie wiejącego wiatru zerwana została napowietrzna linia energetyczna. Zerwane przewody spowodowały przepięcie prądu w budynku obory, w którym znajdowało się 41 sztuk bydła. Pomimo odłączonego zasilania elektrycznego w budynku, strażacy detektorem napięcia stwierdzili obecność prądu w oborze. Do czasu przybycia na miejsce zdarzenia pogotowia energetycznego działania strażaków skupiały się na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez wyznaczenie strefy bezpiecznej. Gdy przybył lekarz weterynarii potwierdził, że 21 sztuk bydła padło w wyniku porażenia prądem.

Usuwanie skutków wichury trwało do 20 czerwca 2016 roku. Łącznie odnotowano 19 zdarzeń.
W działaniach udział brali strażacy z JRG w Łęczycy, OSP z KSRG (Daszyna, Grabów, Leźnica Mała, Piątek, Stara Sobótka, Świnice Warckie oraz Topola Królewska) oraz OSP spoza KSRG Mazew.
W sumie do usuwania skutków wichury zaangażowanych było 112 strażaków oraz 26 samochodów.                

            

Wstecz