Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Łęczycy


Dzień: wtorek, 20 października 2020 r.
Imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa

Wydarzenia


Ulatniający się gaz LPG na stacji autogazu13 sierpnia 2015 roku o godz. 21:24 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Łęczycy wpłynęło zgłoszenie, że ulatnia się gaz na stacji autogazu w miejscowości Borki gm. Łęczyca.Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów straży pożarnej stwierdzono, że na terenie stacji autogazu doszło do rozszczelnienia instalacji gazowej. Uszkodzeniu uległ zawór bezpieczeństwa znajdujący się między dystrybutorem a zbiornikiem. W momencie przybycia na miejsce zdarzenia zastępów straży pożarnej zbiornik o pojemności 4,5 tys. litrów wypełniony był gazem w ok. 78%.

Działania straży pożarnej polegały na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wyznaczeniu strefy zagrożenia w promieniu 100 metrów, ewakuacji 6 mieszkańców pobliskich budynków, zakręceniu zaworów w zbiorniku z gazem, wstrzymaniu ruchu pojazdów na drodze krajowej nr 91, dokonywaniu pomiarów stężenia gazu przy pomocy specjalnych mierników, zmniejszeniu ciśnienia w instalacji, w celu stworzenia możliwości szczelnego zakołkowania otworu, rozstawieniu kurtyny wodnej, dzięki której zmniejszono rozprzestrzenianie się gazu oraz przewietrzeniu terenu działań za pomocą wentylatora z napędem wodnym.

W akcji trwającej 3 godz. 41 min. udział brały 2 zastępy z JRG w Łęczycy, 2 zastępy Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z JRG 4 Komendy Miejskiej PSP w Łodzi oraz 1 zastęp z OSP KSRG Topola Królewska, łącznie 18 strażaków.                

    

Wstecz